Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Lipski h. Łada      Jan Lipski, Prymas Polski. Portret w zbiorach Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Źródło kopii cyfrowej: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie.

Jan Lipski h. Łada  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

 

Jan Lipski

 

Jeden z dziewięciu synów Wawrzyńca i Anny Plichcianki, urodzony w 1589 r., jego ojciec był sędzią ziemskim rawskim i należał do średniozamożnej szlachty. Oddany na wychowanie do stryja Franciszka, kanonika gnieźnieńskiego oraz archidiakona łęczyckiego, uczył się w kolegium jezuickim w Kaliszu, następnie wyjechał do Rzymu, gdzie studiował prawo i teologię. Po powrocie do kraju (1616 r.) trafił na dwór Zygmunta III Wazy i został sekretarzem królewskim, a później regensem kancelarii koronnej oraz referendarzem koronnym, wreszcie kanclerzem królowej Konstancji Habsburżanki. Uzyskał bardzo liczne beneficja kościelne, były to m.in.: kanonia łęczycka, kantoria gnieźnieńska, prepozytura krakowska, kanonia sandomierska, prepozytura płocka oraz probostwo w rodzinnej Krzemienicy. Od 1630 r. był opatem komendatoryjnym cystersów w Wąchocku, a w 1633 r. uczestniczył w poselstwie obediencyjnym Jerzego Ossolińskiego do papieża Urbana VIII. W 1635 r. otrzymał królewską nominację na biskupstwo chełmińskie, ingres odbył się 12 października 1636 r. Jako biskup chełmiński odzyskał niektóre kościoły przejęte uprzednio przez protestantów i gorąco popierał jezuitów. Odnowił lokalny kult Doroty z Mątowów, Judyty z Chełmży i Jana Łobdowczyka. Przeprowadził też inwentaryzację katedry w Chełmży, odrestaurował zamek biskupi w Lubawie. Aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju, w 1637 r. brał udział w udanym poselstwie do Wiednia, które miało na celu sfinalizowanie małżeństwa Władysława IV Wazy z Cecylią Renatą Habsburżanką. W czerwcu 1638 r. król Władysław IV nominował Lipskiego na arcybiskupstwo gnieźnieńskie, uroczysty wjazd do stolicy prymasowskiej nastąpił 22 sierpnia 1639 r. W kolejnym roku Prymas brał udział w obradach sejmu, opowiadając się za królewskim projektem wzmocnienia roli senatu. Zamierzał zwołać synod archidiecezjalny i prowincjonalny, jednak nie zdążył. Zmarł 13 maja 1641 r., pochowany został w kolegiacie łowickiej.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.